رییس کمیسیون رقابت‌پذیری، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران

به پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ‏نیاز داریم

کد: 13971227372430005

https://goo.gl/jP3Srw

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): همه باید به این باور برسند که این شفافیت مفید است؛ اما باید همه شمول باشد

به پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ‏نیاز داریم
حسن فروزان فرد: در خصوص مقابله با شکل گیری فساد نیازمند اقدامات اصلاحی هستیم

برای بهبود وضعیت کشور از نظر مبارزه با فساد به اقدامات اصلاحی نیاز داریم به این معنا که خطای ‏سیستمی در کشور بهبود پیدا کند.

روز گذشته جعفری دولت آبادی دادستان تهران گزارشی از هشت ماهه گذشته در ارتباط با مبارزه با فساد ارائه داد و اعلام کرد:« در این ماه ها 181 نفر بازداشتی داشتیم، 849 نفر ممنوع الخروج شدند و برای 244 فقره کیفرخواست صادر شده است. همچنین تا امروز احکام 150 نفر اجرا شده است.» اما در کنار مبارزه با مفاسد اقتصادی سوال اصلی این است که ریشه های شکل گیری فساد در اقصاد ایران چیست و چرا شاهد افزایش این موضوع هستیم؟

حسن فروزان فرد رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران معقتد است در خصوص مقابله با شکل گیری فساد نیازمند اقدامات اصلاحی هستیم نه اینکه صرفا موضوع را اصلاح و صورت مسئله ‏را پاک کنیم‎ .‎ او ادامه می دهد:« برای بهبود وضعیت کشور از نظر مبارزه با فساد به اقدامات اصلاحی نیاز داریم به این معنا که خطای ‏سیستمی در کشور بهبود پیدا کند. برای مقابله با فساد اداری به یک پلت‌فرم نیاز داریم تا مجموعه فعالیت‌های‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حاکمیتی که قرار است به ‏فضای اقتصاد سالم و پویا در کشور بینجامد، روی آن سوار شود. این پلت‌فرم براساس اصل شفافیت عمل ‏می‌کند.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید:« به یک پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، اجرا و رسیدگی در فضای اقتصادی کشور ‏نیاز داریم تا همه‌چیز بر اساس آن ساخته شود و در این فرایند اگر با شفافیت عمل کنیم زمینه تعارض منافع ‏هم کمتر می‌شود.»

او با اشاره به اقدامات دولت برای تدوین لایحه شفافیت گفت:« همه باید به این باور برسند که این شفافیت مفید است؛ اما باید همه شمول باشد. متأسفانه مبارزه با فساد چیزی نیست که امروز در کشور ما با دیدگاه بلندمدت و نگاه تدبیر به آن توجه شود و شواهد فراوانی می‌بینیم که نه آن سازوکار لازم برای مبارزه با فساد در کشور وجود دارد و نه دیدگاه ایجاد، شکل‌گیری و توسعه آن وجود دارد. علاوه بر این‌ها شاهدیم که به‌خوبی اجزا لازم برای مبارزه با فساد را در کشور نمی‌شناسیم و اگر حتی برخی از اجزا را هم می‌شناسیم جایگاه شان را در این نظام به‌درستی نمی‌دانیم.

او همچنین خواستار فعال شدن نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO) در این زمینه شد و گفت: هم‌اکنون چند نمونه از این تشکل‌ها شکل‌گرفته است اما همچنان نیاز اساسی به راه‌اندازی نهادهای مدنی فعال درزمینه مبارزه با فساد وجود دارد زیرا باید جبهه متحدی شکل بگیرد و با گفت‌وگو و گفتمان سازی فضای مناسب برای پیشگیری و نظارت ایجاد شود تا مطالبه عمومی درزمینه مبارزه با فساد به نتیجه مشخص برسد.

منتشر شده در سرویس های:

گزارش تحلیلی | تحلیل روز