نگاهی به زندگی و کسب‌‌وکار تاداشی یانای یکی از ثروتمندترین کارآفرینان آسیا

امپراتوری لباس به سبک سامورایی

کد: 13980131393460005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): سایت بلومبرگ تاداشی یانای، چهل و چهارمین نفر در فهرست میلیاردهای جهان معرفی می کند

امپراتوری لباس به سبک سامورایی
تعداد شعبه‌های یونیکلو در سال 2015 به 1600 در سطح ژاپن و کشورهای دیگر رسید

آغاز قرن بیست و یکم، آغاز گسترش امپراتوری یانای و یونیکلو به فراسوی مرزها بود

نویسنده:زهرا چوپانکاره

سایت بلومبرگ تاداشی یانای، چهل و چهارمین نفر در فهرست میلیاردهای جهان را این گونه توصیف می‌کند: «ثروتمندترین فرد در ژاپن، رئیس و سهام‌دار اصلی شرکت Fast Retailing، بزرگ‌ترین خرده‌فروشی لباس در آسیا است که شرکت مادر فروشگاه‌های زنجیره‌ای یونیکلو (Uniqlo) شناخته می‌شود. یانای همچنین صاحب دو زمین گلف در جزیره ماوی در هاوایی است.» تاداشی یانای صاحب 16.9 میلیارد دلار است و همچنان سرزده از فروشگاه‌هایش بازدید می‌کند و می‌گویند که چهره‌اش را کمتر کسی به جا می‌آورد. شرکتی که او تاسیس کرده است در توکیو واقع شده و بیش از 850 فروشگاه در سراسر ژاپن دارد و بیش از 600 فروشگاه در سراسر جهان. این مجموعه در سال 2015 بیش از 14 میلیارد دلار درآمد داشته است. هر هفته یک فروشگاه یونیکلو در یکی از شهرهای جهان افتتاح می‌شود.

«یونیکلو در لندن 10 شعبه دارد، این برند ژاپنی خلأ لباس‌های باکیفیت ساده را که روزی شرکت گپ، پیشرو آن بود پر کرده است. برای آدم‌های مدرنی که با آگاهی لباس می‌پوشند، لباس‌های ساده حالا با جنس‌های متفاوتی از جمله کشمیر، ابریشم و کتان تولید می‌شود، تولیداتی که شرکت یونیکلو آنها را مثل آب خوردن می‌فروشد، فروش محصولات برای این شرکت به سادگی فروختن آب‌نبات به بچه‌ها است.» این نگاهی است که نشریه تلگراف چاپ لندن به این شرکت ژاپنی دارد. همه این امپراتوری متعلق است به یانای 67 ساله، پسر یک خیاط اهل جنوب ژاپن که یک ماه پس از تولد تاداشی، یک فروشگاه لباس مردانه در شهر کوچک اوبا باز کرد که در نزدیکی هیروشیما قرار داشت. مغازه در طبقه اول بود و خانواده یانای در طبقه بالای همان ساختمان زندگی می‌کردند. در دهه 60 و 70 میلادی مغازه­ای که پدر باز کرده بود تبدیل به چندین فروشگاه شد. در این زمان تاداشی مشغول تحصیل بود و در سال 1971 در رشته اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه واسدا فارغ‌التحصیل شد و کارش را به عنوان فروشنده در فروشگاهی که لباس و وسایل آشپزخانه می‌فروخت آغاز کرد اما یک سال بیشتر در آن کار دوام نیاورد و بعد از آن به کسب‌وکاری که پدرش به راه انداخته بود پیوست. آنچه پدرش بنا کرده بود تبدیل شد به اساس کار تاداشی.

تاداشی یانای صاحب 16.9 میلیارد دلار است و همچنان سرزده از فروشگاه‌هایش بازدید می‌کند و می‌گویند که چهره‌اش را کمتر کسی به جا می‌آورد

تقریبا یک دهه پس از فارغ‌التحصیلی‌اش بود که فروشگاه Unique Clothing Warehouse را در هیروشیما به راه انداخت و بعد از مخفف اسم با عنوان یونیکلو استفاده کرد، بعد در سال 1991 به سراغ تغییر نام شرکت پدر رفت، آنچه امروز با عنوان Fast Retailing شناخته می‌شود بسط‌یافته همان مجموعه‌ای است که یانای بزرگ با عنوان اوگوری شوجی دایر کرده بود. بعد از مدتی این مجموعه تبدیل شد به سریع‌ترین خرده‌فروشی در ژاپن به لحاظ رشد اقتصادی و تاداشی در عرض 3 سال توانست 100 شعبه در این کشور افتتاح کند. این شعبه‌ها تا سال 96 دو برابر شدند. تاداشی پایتخت ژاپن را برای توسعه امپراتوری‌اش انتخاب کرد و علاوه بر مستقر کردن مرکز کار در آنجا وارد مبادله اقتصادی با نمونه‌های مشابه در چین شد. کت‌های 15 دلاری یونیکلو خیلی زود تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین محصولات پوشاک شدند. یک مطالعه نشان داد که تا سال 98 از هر چهار ژاپنی، یک نفر از محصولات پشمی یونیکلو خریده است. در سال 2000 این شرکت 26 میلیون از محصولات پشمی‌اش را در ژاپن فروخت.

آغاز قرن بیست و یکم، آغاز گسترش امپراتوری یانای و یونیکلو به فراسوی مرزها بود اما بعد از مدتی مجبور شد از بیست و یک شعبه‌اش در انگلستان، شانزده شعبه را تعطیل کند، در ادامه این شکست، تجارتی که او در حوزه توزیع مواد غذایی آغاز کرده بود هم زمین خورد. او بعدا این ماجرا را دست‌مایه نوشتن کرد و در کتاب «یک پیروزی و 9 شکست» به شرح عوامل شکست و موفقیتش پرداخت. میلیاردر ژاپنی بیدی نبود که با باد این شکست‌ها بلرزد. او سریال افتتاح فروشگاه در خارج از ژاپن را ادامه داد تا سال 2015 که عدد این فروشگاه‌ها به 1600 رسید که بیش از 600 شعبه آن در خارج از ژاپن بود. تاداشی یانای در سال 2013 اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2020 چتر شرکت بزرگش را باز هم گسترده‌تر کند تا تبدیل شود به بزرگ‌ترین خرده‌فروشی لباس در دنیا. اگر آن روز بیاید درآمد این شرکت به رقم 5 تریلیون دلار می‌رسد.

منتشر شده در سرویس های:

گزارش جهان | کارخانه دار