رویاهایت را فراموش نکن

هارولد هم و داستان عشق به نفت

کد: 13980202393540005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): او در نوجوانی آموخت که اگر در زندگی آنچه را مشتاقش است دنبال کند، همه‌چیز خوب پیش می‌رود.

هارولد هم و داستان عشق به نفت
هارولد هم و داستان عشق به نفت

بعضی‌ها به کارم علاقه‌مند شدند و در آن سرمایه‌گذاری کردند. این‌گونه بود که در ماه نوامبر سال 1971، وقتی 25 ساله بودم چاه الدون کوک شماره 2 یعنی اولین چاه نفتم را حفر کردم

نویسنده: زهرا چوپانکاره

نام «هارولد هم» با صنعت نفت و گاز آمریکا پیوند خورده است. رئیس هیئت مدیره شرکت کنتینانتال ریسورسز و بزرگ‌ترین سهام­دار شرکت باکن اویل بسین بیش از 13 میلیارد دلار ثروت دارد و یکی از نکاتی که باعث شهرتش شد، توانایی او در تشخیص قابلیت­ های موجود در میدان­ های نفتی مختلف بود. هارولد هم چند سال پیش­تر در مقاله­ ای که برای نشریه فوربز نوشت بخشی از داستان زندگی­ اش و آنچه را سبب موفقیت او شد روایت کرد.

  • او در نوجوانی آموخت که اگر در زندگی آنچه را مشتاقش است دنبال کند، همه‌چیز خوب پیش می‌رود.
  • هارولد در دوره دبیرستان مقاله‌ای در مورد پتروشیمی نوشت و به این نتیجه رسید که می‌خواهد کاشف شود و این رویایی شد که او تا محقق شدنش از پا ننشست.
  • در دنبال کردن رویایش او به دنبال راهنماهایی بود که از او درس بگیرد: «من تشنه این بودم که شب و روز از آنها بیاموزم. آنها آماده بودند تا به مرد جوانی که تشنه آموختن در مورد صنعت بود درس بدهند و سال‌ها را صرف این آموزش کردند.»
  • هارولد می‌گوید:‌«علی‌رغم هر موضوع و حادثه‌ای که پیش می‌آید باید اشتیاقتان را دنبال کنید و همیشه در پی آموختن باشید.»
  • شاید به نظر عجیب بیاید که نوجوانی در ابتدای راه به جای گزینه­هایی که نوجوانان در سر دارند عاشق نفت باشد اما این نکته عجیب حقیقت زندگی هارولد هم بود. او در مقاله‌اش برای نشریه فوربز نوشته است: «کار در میدان‌های نفتی را پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان شروع کردم. در ابتدای کار درست در آخرین نقطه از کار سرویس‌دهی در این حوزه فعالیت داشتم. دو سالی راننده تانکر نفتی بودم و در این مدت در مورد محصولات نفت و گاز یاد می‌گرفتم. فلوید هرینگتون که برای شرکت کریس ول سرویسز کار می‌کرد یکی از راهنماهای من بود. او در مورد صنعت حفاری درس‌های زیادی به من آموخت. پس از سال‌ها درس آموختن نزد کسانی مثل او بود که در سال 1966 اولین شرکتم را تاسیس کردم: شرکت هارولد هم تانک تراکس. بلافاصله پس از آن هم به سرم زد که اولین چاه نفتم را حفر کنم. برای همین بود که شرکت شلی دین اویل کو را ثبت کردم که ترکیب نام دو دختر اولم بود. یک چاه نفت قدیمی بود که در سال 1943 حفر شده بود و در آن زمان در زمان حفاری منفجر شده بود و تاسیسات حفاری را سوزانده بود. همیشه معلوم بود که نفت قابل توجهی آنجاست اما هیچ وقت معلوم نشده بود که دقیقا این نفت در کدام ناحیه و در چه عمقی پنهان شده است. این موضوع مرا کنجکاو کرده بود. آنجا بود که از دانش در حوزه زمین‌شناسی کمک گرفتم و راهی متفاوت برای کشف و استخراج نفت طراحی کردم. خیلی‌ها در منطقه می‌گفتند:‌ «این جوانک دارد چه کار می‌کند؟» اما بعضی‌ها به کارم علاقه‌مند شدند و در آن سرمایه‌گذاری کردند. این‌گونه بود که در ماه نوامبر سال 1971، وقتی 25 ساله بودم چاه الدون کوک شماره 2 یعنی اولین چاه نفتم را حفر کردم و به موفقیت رسیدم. این چاه ساعتی 20 بشکه نفت تولید می‌کرد.»

    منتشر شده در سرویس:

    گزارش جهان