مقصر مقررات ضعیف، امکانات و الگوی کسب‌وکار ضعیف است

ضعف سقفی انرژی خورشیدی در آمریکا

کد: 13980504434700005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): شرکت‌هایی هم که این خدمات را به مردم عادی ارائه می‌دهند هنوز به الگوی کسب‌وکار مشخصی در این زمینه دست پیدا نکرده‌اند و طرح‌ها و پیشنهادهایشان و قراردادهایی که در مقابل مشتری می‌گذارند آن‌قدر جذاب نشده که بتواند مردم را به خود جذب کند و هزینه‌های باتری‌های خورشیدی هم بسیار بالاست.

ضعف سقفی انرژی خورشیدی در آمریکا
حامیان فناوری انرژی خورشیدی به فرازونشیب‌های آن عادت کرده‌اند. جیمی کارتر که چند دهه پیش رئیس‌جمهور آمریکا بود، می‌خواست که منبع انرژی جایگزینی برای نفت جهان عرب پیدا کند و به همین خاطر در سال 1979 روی سقف کاخ سفید، پنل خورشیدی نصب کرد. هفت سال بعد، و زمانی که رونالد ریگان پس از او روی کار آمد، این پنل‌ها حذف شدند و بودجه انرژی خورشیدی کارتر هم حذف شد.

چرا باید خواند: پنل‌های خورشیدی خانگی هم ظاهر بسیار جذابی دارند و هم روی کاغذ که در موردشان مطالعه می‌شود، چیزهایی بسیار عقلانی و مفید به نظر می‌رسند. پرسش اصلی این است که چرا کشوری پیشرفته مثل آمریکا، هنوز هم نتوانسته بخش قابل توجهی از تولید برقش را از طریق این پنل‌ها سامان‌دهی کند؟

آمریکایی‌ها عاشق طرح سلول‌های خورشیدی سقفی هستند و این را از بسیاری نظرسنجی‌ها می‌توان فهمید. مسئله اما شاید این‌طور باشد. مزرعه‌های خورشیدی بزرگ شاید به لحاظ هزینه‌ای، راهی به صرفه‌تر برای جذب انرژی خورشید باشند، اما در مورد سلول‌های خانگی و پنل‌هایی که بر روی بام نصب می‌شوند، جذابیت اصلی بیشتر مربوط به ظاهر است. اگر از این الگوی خانگی استفاده شود، انرژی در همان محل مصرف، تولید هم می‌شود و از این طریق دیگر نیازی به نیروگاه‌های عظیم و خطوط انتقال نیست. درست است که ترامپ همین یک سال پیش تعرفه‌هایی را سر راه واردات پنل خورشیدی قرار داد، اما قیمت متوسط سیستم خورشیدی مسکونی کمتر از نصف سال 2010 است. ترکیب سبز بودن و ارزان بودن بسیار جذاب به نظر می‌رسد. پائول مک‌مستر که صاحب خانه‌ای در فلوریداست، همین تابستان پنل‌هایی را از شرکتی به نام «سان‌ران» اجاره کرد. قبض برق آقای مک‌مستر در ماه آگوست 100 دلار بود اما در ماه اکتبر به 15 دلار رسید. پنل‌های سقفی خورشیدی در سال 2017، 10 برابر ظرفیتی را داشتند که در سال 2010 از آن خود کرده‌بودند.
با تمام این تفاصیل، مک‌مستر هنوز هم کاملا راضی نیست و پنل‌های خانگی کمتر از 1 درصد برق آمریکا را تولید می‌کنند. گرچه در حال حاضر تقریبا 2 میلیون خانه دارای پنل‌هایی بر بام خود هستند، اخیرا رشد این مسئله افت شدیدی کرده‌است. شرکت مشاور «وود مکنزی» که در حوزه انرژی فعالیت می‌کند، عنوان کرده که پنل‌های خورشیدی در سال 2018 رشد نداشته‌اند و رشد تنها در دو بازار خورشیدی آمریکا، از بین 10 بازار، اتفاق افتاده‌است. البته همین هم به لحاظ نسبی پیشرفت حساب می‌شود زیرا همان‌طور که در نمودار می‌بینید در سال 2017 حجم تولیدی افتی 15 درصدی را تجربه کرده‌بود.
حامیان این فناوری به فرازونشیب‌های آن عادت کرده‌اند. جیمی کارتر که چند دهه پیش رئیس‌جمهور آمریکا بود، می‌خواست که منبع انرژی جایگزینی برای نفت جهان عرب پیدا کند و به همین خاطر در سال 1979 روی سقف کاخ سفید، پنل خورشیدی نصب کرد. هفت سال بعد، و زمانی که رونالد ریگان پس از او روی کار آمده‌بود، این پنل‌ها حذف شدند و بودجه انرژی خورشیدی کارتر هم حذف شد. هنوز هم وضعیت پیشرفت این پنل‌ها دوران آهسته‌ای را سپری می‌کند که برای آن می‌توان دو دلیل عمده نام برد: بی‌ثباتی در مقررات‌گذاری و مدل کسب‌وکار شرکت‌های فعال در انرژی خورشیدی خانگی.
 
آمریکایی‌ها چه می‌کنند؟
در ابتدا به مقررات‌گذاری این حیطه می‌پردازیم. در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که مقررات، دوستی خوب برای انرژی خورشیدی باشد. برای مثال در ماه دسامبر، مسئولانی در ایالت کالیفرنیا طرحی را اعلام کردند که طی آن حتما باید خانه‌های جدید از سال 2020 به بعد دارای پنل خورشیدی باشند و از این طریق تقاضای این فناوری تحریک خواهد شد. برای این‌که موضوع جذاب‌تر هم شود، یارانه‌هایی نظیر 30درصد مالیات فدرال هم در این پکیج گنجانده‌شد.
با این حال، همین یارانه‌ها موجب ایجاد ایراداتی در تقاضا شدند. درباره این‌که اصلاحات مالیاتی چه تاثیری بر پروژه‌های خورشیدی خواهد گذاشت، عدم اطمینانی پدید آورد و همین عدم اطمینان بر رشد ابتدای سال 2018 تاثیری منفی گذاشت. جدای از این مسائل، قوانینی که بر نحوه مقررات‌گذاری پنل‌های خورشیدی حاکم هستند هم ثبات ندارند و با تغییر ایالت عوض می‌شوند.
شرکت‌هایی هم که این خدمات را به مردم عادی ارائه می‌دهند هنوز به الگوی کسب‌وکار مشخصی در این زمینه دست پیدا نکرده‌اند و طرح‌ها و پیشنهادهایشان و قراردادهایی که در مقابل مشتری می‌گذارند آن‌قدر جذاب نشده که بتواند مردم را به خود جذب کند و هزینه‌های باتری‌های خورشیدی هم بسیار بالاست.
افت هزینه باتری‌های خورشیدی می‌تواند جانی به این صنعت ببخشد و آن را با سرعت بیشتری به پیش‌ ببرد. مک‌مستر در حال حاضر نه‌تنها پنل، بلکه باتری‌ هم از شرکت سان‌ران اجاره کرده‌است. این مسئله به او کمک کرده تا از انرژی خورشیدی در شب‌هایی که برق قطع می‌شود -که در فلوریدا کم هم پیش نمی‌آید- استفاده و خانه‌اش را روشن کند. پیش‌بینی می‌شود که تمام پنل‌های شرکت سان‌ران طی پنج سال آینده شامل باتری هم بشوند و همین مسئله احتمالا انرژی خورشیدی را برای بسیاری از مردم بیش از حذ جذاب کند. تا آن زمان اما، باید نشست و دید که اوضاع به چه سویی تغییر می‌کند.


منبع: اکونومیست 
منتشر شده در سرویس:

گزارش تحلیلی