شبکه HBO خودش را برای به چالش کشیدن نت‌فلیکس در زمینه ویدئو مهیا می‌کند

بازی تلفن‌ها

کد: 13980505434720005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): کاری که HBO باید انجام بدهد به ظاهر یعنی در گفتن، ساده به نظر می‌رسد اما در عمل کاری بسیار دشوار است. برخی از تحلیل‌گران می‌گویند این کار مانند تولد یک بچه است؛ گویی HBO دوباره بخواهد متولد بشود

بازی تلفن‌ها
یکی از مهم‌ترین کارهایی که HBO‌ برای به چالش کشیدنِ نت‌فلیکس انجام داده سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی است؛ امری که در آن از نت‌فلیکس عقب بوده و هنوز هم عقب است. اکنون این HBO جدیدی که در راه است، چیزهای زیادی برای نمایش دادن دارد. رشد آن لاک‌پشت‌وار بوده اما به هر حال رشد کرده‌است. برگ برنده HBO را که همان سریال «بازی تاج‌وتخت» است هم نباید نادیده گرفت.

چرا باید خواند: نت‌فلیکس یک شرکت جهانی فعال در حوزه رسانه است که با بزرگ‌ترین پخش‌کننده شبکه‌های تلویزیونی کابلی یعنی HBO‌ رقابت می‌کند. حالا HBO تصمیم گرفته با یک سرمایه‌گذاری کلان در حوزه فناوری خودش را به پای رقیبش برساند، اما آیا موفق خواهد شد؟

اواخر سال 2012 موقع پخش «خانه پوشالی» تد ساراندوس مدیر بخش محتوایی نت‌فلیکس گفت: «هدف ما این است که HBO باشیم اما سریع‌تر از خودِ HBO». در آن زمان تعداد بسیار کمی حرف او را جدی گرفتند. به هر حال HBO یک برند شناخته‌شده جهانی بود و بزرگ‌ترین برنامه‌های تلویزیونی را در اختیار داشت از جمله «بازی تاج و تخت». با این همه نت‌فلیکس از HBO پیشی گرفت. این شبکه پول زیادی صرف برنامه‌ها کرد؛ برنامه‌هایی که جایزه امی را دریافت کرده‌بودند و موفق هم شد. با این همه HBO هیچ‌وقت تلاش نکرد نت‌فلیکس باشد. این شرکت همیشه به دنبال منافع از طریق رشد بود و در نهایت مسئولان این شرکت به گزینه فروشِ آن رسیدند. ناگفته نماند که HBO به سودهای حاشیه‌ای کلانی دست می‌یافت که حسرت‌برانگیز بود. اما باز هم در بسیاری از زمینه‌ها ریسک نمی‌کرد و با نت‌فلیکس درگیر نمی‌شد. حالا بعد از گذشت چند سال HBO‌ به فکر پاتک زدن به تکِ نت‌فلیکس افتاده‌است؛ این شرکت می‌خواهد با غول تلفنی مبارزه کند. شبکه‌هایی هستند که ماهانه 2میلیارد کاربر دارند و HBO می‌خواهد با آن‌ها نیز رقابت کند. آمار نشان می‌دهد نت‌فلیکس روزانه 2ساعت از بازدید را به خودش اختصاص داده‌است. این شرکت از تکنولوژی‌های روز نیز بهره می‌گیرد تا کار خود را بهتر ارائه کند. شرکت‌های تلفنی به دنبال این هستند که کاربران همه‌چیز را یعنی فیلم‌ها را هم از طریق گوشی‌های تلفن همراه خود ببینند. البته HBO خیلی هم از نت‌فلیکس عقب نیست. 100میلیون نفر در سرتاسر جهان از این شبکه استفاده می‌کنند که 40میلیون نفر از آن‌ها در امریکا هستند. نت‌فلیکس 60میلیون کاربر در امریکا و 137میلیون کاربر در جهان دارد. البته مشتریان هر دو شبکه تفاوت‌های اندکی نیز با یکدیگر دارند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که HBO‌ برای به چالش کشیدنِ نت‌فلیکس انجام داده سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی است؛ امری که در آن از نت‌فلیکس عقب بوده و هنوز هم عقب است. اکنون این HBO جدیدی که در راه است، چیزهای زیادی برای نمایش دادن دارد. رشد آن لاک‌پشت‌وار بوده اما به هر حال رشد کرده‌است. برگ برنده HBO را که همان سریال «بازی تاج‌وتخت» است هم نباید نادیده گرفت.
 
تولد دوباره
مهم‌ترین نکته این است که به هر حال HBO تلاشی ندارد نت‌فلیکس بشود، چیزی که مدیر نت‌فلیکس هدف خود قرار داده بود: «تبدیل شدن به یک HBO اما از نوع سریع‌تر و تیزتر از آن!» نت‌فلیکس این توان را پیدا کرده که محصولات خود را در حجم بالایی به فروش برساند. یکی از روش‌هایش نیز شخصی‌سازی بوده، این هم کاری است که HBO روی آن تمرکز نمی‌کند. در هر صورت HBO چاره‌ای جز به چالش کشیدن نت‌فلیکس ندارد تا بتواند حیات خودش را حفظ کند. در واقع این شرکت باید خودش را در معرض این چالش قرار بدهد. مسئله این است که آیا HBO خودش هیچ تلاشی برای این امر نشان می‌دهد. قطعاً سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی می‌تواند مفید و موثر باشد؛ اما آیا برای به چالش کشیدنِ غول نت‌فلیکس کافی است؟
کاری که HBO باید انجام بدهد به ظاهر یعنی در گفتن، ساده به نظر می‌رسد اما در عمل کاری بسیار دشوار است. برخی از تحلیل‌گران می‌گویند این کار مانند تولد یک بچه است؛ گویی HBO دوباره بخواهد متولد بشود؛ باید همه‌چیز را بازسازی کند. به هر حال این تغییر و تحولی است که اکنون انتظار انجامِ آن می‌رود چرا که اگر انجام نشود در نهایت منجر به شکست HBO‌در برابر نت‌فلیکس خواهد شد.
 
 
 
 

[ کسب‌وکار و معلولیت ] 
بهبود با طراحی
شرکت‌ها می‌توانند کاری کنند که کارکنان معلول آن‌ها شرایط بهتری داشته باشند

تا قبل از سال 2016 هیروکی تاکوشی به سختی‌های یک نفر با ویلچر فکر نکرده‌بود. اما وقتی خودش تصادف کرد و فلج شد تازه متوجه سختی‌های این ماجرا شد و به فکر فرو رفت. او سه ماه در بیمارستان بود اما بقیه عمرش را باید به عنوان فردی با معلولیت در جامعه کار و فعالیت می‌کرد. محیط کارش بزرگ‌ترین چالش برای او شده‌بود. در نهایت او به فکر دفتری افتاد که بتواند با ویلچرش وارد آن بشود، وسیله‌اش را جایی پارک کند، پشت میزش مستقر و مشغول به کار شود. تنها 35درصد از افراد معلول در امریکا شرایط کار کردن در یک شرکت را دارند؛ بقیه صرفاً به خاطر معلولیت نمی‌توانند مشغول به کار بشوند. این یعنی محیط‌های کاری نیاز به طراحی‌های جدیدی دارد که افراد معلول نیز بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند. به همین خاطر است که اکنون این مقوله یعنی مقوله معلولیت وارد مبحث طراحی شده و در طراحی هر ساختمانی به‌ویژه ساختمان‌های اداری و کاری، این مسئله را در نظر می‌گیرند. در امریکا حتی یکی از خطوط هواپیمایی فضایی را فراهم کرده تا دو خلبان معلول بتوانند در این محیط کار کنند. شاید در ابتدا همه انتظار تصادف‌ها و مشکلات بزرگ را داشتند اما به مرور به این افراد اطمینان کردند و فضا را طوری برای آن‌ها طراحی کردند که بتوانند از آن بهره بگیرند. اکنون طراحی محیط کار را بهبود می‌بخشند تا افراد معلول هم بتوانند از فضا نهایت بهره را ببرند و به کار خود مشغول شوند. 

 
 
منبع: اکونومیست 
منتشر شده در سرویس:

گزارش تحقیقی