بانک مرکزی هند در معرض آزمون بزرگی برای استقلال قرار دارد

جنگ شعله

کد: 13980505434740005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): بسیاری از شاخص‌های اقتصادی در مسیری اشتباهی پیش می‌روند و می‌توانند مشکلات و بحران‌هایی را ایجاد کنند. کسری بودجه دولت مرکزی نیز اخیراً بسیار بالا رفته‌است. همه این‌ها باعث شده دولت تمایل به مداخله پیدا کند. در این بین کاهش ارزش روپیه مهم‌ترین مشکلی است که دولت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

جنگ شعله
روز 26 اکتبر امسال بود که ویرال آکاریا به عنوان رئیس کل بانک مرکزی هند از دعوایی میان این بانک با دولت هند سخن به میان آورد. سخنانی که جرقه آتشی بزرگ را زد. صحبت اصلی آقای آکاریا این بود که اگر دولتی به استقلال بانک مرکزی احترام نگذارد و به عبارتی به این نهاد استقلال کافی ندهد، دیر یا زود مشکلات مالی در بازار ایجاد خواهد کرد.

چرا باید خواند: رشد اقتصادی هند خوب است اما این رشد نشان‌دهنده حال خوش اقتصادی این کشور نیست. در حالی‌که طبق آمار رشد اقتصادی سالانه این کشور 8.2درصد است روپیه از ابتدای سال 12.5درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشته؛ در این بین بانک مرکزی برای استقلال خود در زمینه سیاست‌های پولی مبارزه می‌کند.

اهالی بانک مرکزی معمولاً آتشین‌مزاج و مهیج نیستند. اما در هند چنین اتفاقی افتاد؛ روز 26 اکتبر امسال بود که ویرال آکاریا به عنوان رئیس کل بانک مرکزی هند از دعوایی میان این بانک با دولت هند سخن به میان آورد. سخنانی که جرقه آتشی بزرگ را زد. صحبت اصلی آقای آکاریا این بود که اگر دولتی به استقلال بانک مرکزی احترام نگذارد و به عبارتی به این نهاد استقلال کافی ندهد، دیر یا زود مشکلات مالی در بازار ایجاد خواهد کرد. او از آتشی سخن گفت که دولت با این کار در دنیای مالی یک کشور شعله‌ور خواهد کرد. در نتیجه درخواست کرد که دولت به استقلال این نهاد احترام بگذارد. سخنان او به وضوح نشان می‌داد که جنگی برای استقلال میان این بانک و دولت وجود دارد. آرون جتلی وزیر اقتصاد و دارایی هند این سخنان را سرآغاز یک نبرد تن‌به‌تن با دولت دانسته‌است. او این حرف‌ها را فراخوانی برای یک جنگ تمام‌عیار اعلام کرده و گفته‌است: «مفهوم ملت هند بالاتر از هر نهادی است.» او این سخنان را یک روز پس از صحبت‌های آکاریا کرده‌است. آن‌ها همچنین از قوانینی بهره گرفتند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به رئیس این بانک دستور بدهند و از این طریق تلاش کرده‌اند قدرت خود را در برابر بانک مرکزی به نمایش بگذارند. البته برخی گفته‌اند که مقامات هندی قدری کوتاه آمده‌اند. اما به صورت کلی این دعوا به وجود آمده‌است.
ظاهراً این دعوا مدت‌هاست به صورت خصوصی مطرح بوده و مقامات نیز پشت پرده با یکدیگر درگیری‌هایی داشته‌اند اما حالا این دعوا شکلی عمومی به خودش گرفته‌است. سه سال پیش نیز وقتی تورم دورقمی شده بود مشابه این دعواها میان دولت و بانک مرکزی درگرفت. بحث اصلی نیز همیشه بر سر سیاست پولی و نرخ بهره است. تورم نیز در این میان یک هدف در نظر گرفته می‌شود. اکنون ظاهراً دولت واقعاً تمایل به مداخله دارد. بسیاری از شاخص‌های اقتصادی در مسیری اشتباهی پیش می‌روند و می‌توانند مشکلات و بحران‌هایی را ایجاد کنند. کسری بودجه دولت مرکزی نیز اخیراً بسیار بالا رفته‌است. همه این‌ها باعث شده دولت تمایل به مداخله پیدا کند. در این بین کاهش ارزش روپیه مهم‌ترین مشکلی است که دولت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. روپیه یکی از بدترین ارزهای جهانی در سال جاری بوده‌است. طبق آمار از ژانویه یعنی از ابتدای سال 2018 تا اکتبر ارزش روپیه در برابر دلار 12.5درصد کاهش یافته‌است. این در حالی است که انتظار می‌رفت روپیه روند بهبود را طی کند اما حالا روند نزول ارزش را در پیش گرفته‌است.
 
در جست‌وجوی استقلال
وضعیت اعتبارها هم چندان مساعد نیست. دلیل اصلی هم به قوانین بانکی مربوط می‌شود. یعنی مسئله‌ای است که به صورت مستقیم به خودِ بانک‌ها ارتباط دارد. در این زمینه وضعیت بانک‌های دولتی با بانک‌های خصوصی هم متفاوت است. همه این شواهد نشان می‌دهد که باید اقداماتی سریع در دستور کار قرار بگیرد. بانک‌ها دیگر نمی‌توانند برای مواردی نظیر زیرساخت‌ها به درستی وام بدهند و در نتیجه اعتبارات با مشکلات جدی مواجه شده‌است. دولت و بسیاری از اهالی کسب‌وکار انتظار دارند بانک مرکزی همه این نقایص را جبران کند. بانک مرکزی هم در مقابل استقلالش را می‌خواهد تا بتواند مطابق با خواست و میل خود نسبت به این مسائل واکنش نشان بدهد. برخی می‌گویند بانک مرکزی باید نرخ بهره را کاهش بدهد. برخی هم می‌گویند شیوه دادنِ تسهیلات باید تغییر کند. با وجود همه این مشکلات رشد اقتصادی هند سالانه 8.2درصد است. این رشد فراتر از حد انتظار برای یک کشور است. مواردی نیز رخ داده که این رشد را تحت تأثیر خود قرار داده‌است. به هر حال اکنون چون بحث ارزش پول، نرخ بهره و نرخ تورم در میان است و همه این‌ها به سیاست‌های پولی مربوط می‌شود همه از بانک مرکزی توقع دارند اوضاع را سامان ببخشد اما دولت در عین‌حال تمایل به مداخله دارد. بانک مرکزی هند می‌خواهد در وهله نخست دست دولت را از این بازی‌ها قیچی کند و بعد خودش برای سیاست‌های پولی این کشور تصمیم بگیرد. امری که بعید به نظر می‌رسد دولت مداخله‌گرِ هند به این راحتی با آن کنار بیاید.
 
 
منبع: اکونومیست 
منتشر شده در سرویس:

گزارش خبری