رئیس‌جمهوری با قدرت کسب‌وکارهای بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند

وعده‌های معوق

کد: 13980511434930005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): آقای مون جه- این به عنوان رئیس‌جمهوری هنوز اصرار دارد همان استراتژی‌های پیشین خود را ادامه بدهد. او سعی دارد طبقه متوسط و کم‌درآمد را هدف قرار دهد و به آن‌ها کمک کند خودشان را بالا بکشند. به همین خاطر هم بود که رأی آورد، او در واقع از قشر متوسط و کم‌درآمد جامعه کسب رأی کرد و به محبوبیت رسید.

وعده‌های معوق
اکثر کسانی که از حزب دست راستی هستند اکنون به دولت نقد دارند. بسیاری از محافظه‌کاران نیز به دولت انتقاد می‌کنند. رئیس‌جمهوریِ فعلی کره‌جنوبی مون جه- این، از حزب دست ‌چپ است و به همین خاطر چیز عجیبی نیست که محافظه‌کاران و دست‌ راستی‌ها او را مورد نقد قرار بدهند

چرا باید خواند: کره‌جنوبی مدتی است که با رئیس‌جمهوری از حزب چپ اداره می‌شود؛ مون جه- این با شعار اصلاحات اقتصادی برای قشر کم‌درآمد کسب رأی کرد اما حالا همین قشر تحت فشار است. به نظر می‌رسد او باید استراتژی‌اش را عوض کند اما تمایلی به این کار نشان نمی‌دهد.

چو ایم‌هو همان‌طور که روی صندلی چرخ‌دار نشسته، دستانش را به نشانه اعتراض بالا می‌برد و از دولت گلایه می‌کند. از یأسی می‌گوید که به خاطر عملکرد بدِ دولت به لحاظ اقتصادی، دچار آن شده‌است. معتقد است سیاست‌های اقتصادی دولت همگی اشتباه بوده‌است. او از حداقل دستمزدها ناراضی است. البته حداقل دستمزد نسبت به سال گذشته 16درصد افزایش یافته و به 6.65دلار رسیده‌است. افزایش حداقل دستمزد، هسته مرکزی برنامه‌های دولت کره‌جنوبی برای احیای اقتصادی بوده‌است. آن‌ها سعی دارند از این طریق جانی تازه به اقتصاد ببخشند و درآمدها را زیاد کنند. اما هنوز هم عده‌ای ناراضی هستند مثل همین آقای چو که معتقد است همه‌چیز شبیه به فاجعه است.
اکثر کسانی که از حزب دست راستی هستند اکنون به دولت نقد دارند. بسیاری از محافظه‌کاران نیز به دولت انتقاد می‌کنند. رئیس‌جمهوریِ فعلی کره‌جنوبی مون جه- این، از حزب دست‌ چپ است و به همین خاطر چیز عجیبی نیست که محافظه‌کاران و دست ‌راستی‌ها او را مورد نقد قرار بدهند. اما نکته عجیب‌تر این است که از داخل خودِ دولت هم افرادی مقابل او بایستند. در چند ماه اخیر داده‌هایی که از وضعیت اشتغال در کره‌جنوبی به دست آمده بسیار مأیوس‌کننده بوده و بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها دست به اعتراض زده‌اند. به همین خاطر است که عده‌ای از داخل دولت نیز علیه آقای این دست‌به‌کار شده‌اند و او را بابت عملکرد ضعیف اقتصادی‌اش سرزنش کرده‌اند. یکی از کسانی که از داخل دولت دست به نقد زده، وزیر اقتصاد و دارایی بوده که اظهار کرده نابرابری در این کشور در حال افزایش است.
 
رئیس‌جمهوری از حزب چپ
آقای مون جه- این به عنوان رئیس‌جمهوری هنوز اصرار دارد همان استراتژی‌های پیشین خود را ادامه بدهد. او سعی دارد طبقه متوسط و کم‌درآمد را هدف قرار دهد و به آن‌ها کمک کند خودشان را بالا بکشند. به همین خاطر هم بود که رأی آورد، او در واقع از قشر متوسط و کم‌درآمد جامعه کسب رأی کرد و به محبوبیت رسید. او در ابتدا حداقل دستمزدها را افزایش داد اما حالا می‌گوید که دیگر این کار را نخواهد کرد. در واقع او برنامه‌هایش را تغییر داده‌است. بسیاری از مشاورانش حرف‌های دیگری به او زده‌اند اما به نظر می‌رسد خودش همچنان اصرار دارد به سیاست‌های پیشینش بچسبد و همان سیاست‌ها را در پیش بگیرد. در حال حاضر برای اصلاح در این کشور تنش‌هایی به راه افتاده و می‌تواند وضعیت سیاسی این کشور را نیز به خطر بیندازد. برخی از کارشناسان سیاسی و اقتصادی نیز وضعیت را در کره‌جنوبی نگران‌کننده اعلام کرده‌اند.
یکی از آمارهای عجیب‌وغریبی که به صورت دولتی منتشر شده نشان می‌دهد درآمد قشر کم‌درآمد یا همان قشر ضعیف جامعه که حدود 20درصد از کل جامعه را تشکیل می‌دهد حدود 3.7درصد کاهش یافته‌است. این یعنی بسیاری از مشاغل از دست رفته‌اند و وضعیت اشتغال دیگر مساعد نیست. به‌علاوه افزایش دستمزدها هم به شکی نبوده که به قشر ضعیف جامعه کمک کند و همه این‌ها تنها یک مورد را نشان می‌دهد: سیاست‌های دولت اشتباه بوده و باید این سیاست‌ها تغییر کند. اما آقای مون در این زمینه مقاومت می‌کند. او همچنان سعی دارد رویه سابق خود را ادامه بدهد.
برخی می‌گویند افزایش دستمزد در این مدت به شکل حساب‌شده نبوده و به همین خاطر این سیاست باید تغییر کند. برخی دیگر می‌گویند این داده‌ها اشتباه است و مشکل از جای دیگری است. برخی از کارشناسان انگشت اتهام را به سوی جنگ تجاری میان چین و امریکا دراز می‌کنند و ادعا دارند که این تنش تجاری منجر به بروز نوعی عدم اطمینان در میان اهالی بازار در کره‌جنوبی شده و حاصل آن هم همین عملکرد ضعیف اقتصادی بوده‌است. آقای مون به دنبال اصلاحات بود و مردمی که به او رأی دادند نیز به او اعتماد کردند؛ آن‌ها اعتماد کردند که مون اصلاحات ساختاری در اقتصاد را در دستور کار خودش قرار می‌دهد. او نیز تکاپوهایی داشته؛ اما نتیجه این اصلاحات نشان می‌دهد که موفقیت‌آمیز نبوده؛ استراتژی‌هایی که او در پیش گرفته‌بود هیچ‌کدام اثربخش نبوده و چاره‌ای نیست جز اینکه این سیاست‌های اقتصادی تغییر کنند. به هر حال مردم رأی داده‌اند و اکنون انتظار دارند رئیس‌جمهوری فکری به حالشان بکند. باید دید آقای مون جه- این بالاخره دست از برنامه‌های بی‌ثمرش برمی‌دارد و برنامه جدیدی دنبال می‌کند یا باز هم با اصرار به همان برنامه‌های پیشین خود ادامه می‌دهد.
منتشر شده در سرویس:

گزارش تحلیلی