5 درس از پیتر هارگریوز، موسس یکی از بزرگ‌ترین شرکت­های خدمات مالی بریتانیا

پانصدمین ثروتمند جهان کیست؟

کد: 13980228404090005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): پیتر هارگریوز مالک و موسس یکی از بزرگ‌ترین و مهم­ترین شرکت­های خدمات مالی در بریتانیا است، شرکت هارگریوز لنس­داون. او آخرین نفر از فهرست میلیاردهای بلومبرگ است و با 3.97 میلیارد دلار ثروت در رتبه 500 قرار دارد.

پانصدمین ثروتمند جهان کیست؟
نفر 500 لیست ثروتمندان جهان را بهتر بشناسید

او در مصاحبه ­ای که پیش‌تر به آن اشاره شد گفت: «برای کسانی مانند التون جان یا بازیکنان فوتبال متاسفم چون به نظر می­رسد فکر می­کنند هرچه را دارند باید خرج کنند. دلم می­خواهد آنها را بنشانم و بهشان بگویم خبر دارید که لازم نیست همه‌چیز را هم خرج کنید؟»

سایت CityAM.com وابسته به نخستین روزنامه رایگان اقتصادی انگلستان در مطلبی به شیوه­ مدیریتی هارگریوز پرداخته است که ترجمه آن را در این بخش می­خوانید.

1.میلیاردرها قرض نمی­گیرند

کسب و کار هارگریوز هم در همان مسیر زندگی شخصی­اش پیش می­رود. او می­گوید که پا جای پای پدرش گذاشته است، یک نانوای محلی در زادگاهش، کلیثروی در حومه لنکشایر. نانوایی که هرگز قرض نمی­گرفت. او هم هیچ‌وقت قرض نمی­گیرد، حتی زمانی که شرکت HL اولین دور از عرضه سهامش در بازار بورس را آغاز کرد. هارگریوز به گاردین گفته است: «به ما پیشنهاد خرید ویژه­ای دادند، گفتند اگر 100 میلیون پوند وام بگیریم، قیمت خرید شرکت فقط 80 میلیون پوند درمی­آید و بعد می­توانیم با آن میلیون پوند اضافی جلو بیفتیم. اما چرا باید خودم را گرفتار یک بدهی 100 میلیون پوندی می­کردم؟»

2. دارایی و مادیات فقط همه‌چیز را پیچیده می­کنند

هارگریوز با وجود ثروتش تنها یک خانه دارد و ترجیح می ­دهد در ایام تعطیلات در هتل ساکن شود. او حتی به صورت شخصی هم برای خرید سهام سرمایه­گذاری نمی­کند و ترجیح می­دهد هر پول نقدی را تبدیل به سرمایه­گذاری بر روی صندوق­های سرمایه و حساب­هایی کند که از طرف شرکت اداره می­شوند. او در مصاحبه­ای با مجله منیجمنت تودی گفت: «هرچه سنتان بالاتر می­رود و ثروتمندتر می­شوید، زندگی هم پیچیده­تر می­شود. برای همین است که تا حد امکان تعداد دارایی­های مادی­ام را محدود نگه می­دارم. هرچیز مادی بیشتر به معنای عذاب بیشتر است.»

3. از نمایش عمومی ثروت حذر کنید

هارگریوز به صورت مشخص از نمایش دادن ثروتش مقابل دیگران حذر می­کند و ترجیح می­دهد که به جای به رخ کشیدنش آن را صرف سرمایه ­گذاری کند. او در مصاحبه­ای که پیش‌تر به آن اشاره شد گفت: «برای کسانی مانند التون جان یا بازیکنان فوتبال متاسفم چون به نظر می­رسد فکر می­کنند هرچه را دارند باید خرج کنند. دلم می­خواهد آنها را بنشانم و بهشان بگویم خبر دارید که لازم نیست همه‌چیز را هم خرج کنید؟»

هارگریوز با وجود ثروتش تنها یک خانه دارد و ترجیح می ­دهد در ایام تعطیلات در هتل ساکن شود.

4. کناره ­گیری یک روند تدریجی است

وقتی کسب ­وکاری را از یک عملیات تک نفره در دهه 80 تبدیل به یک غول حوزه مالی به ارزش 7.5 میلیارد پوندی کنید، کنار کشیدن از کار قرار نیست کار ساده و سرراستی باشد. هارگریوز سال 2010 از سمتش به عنوان مدیرعامل استعفا داد و سال گذشته هم در مورد تصمیمش برای کنار کشیدن از ریاست هیئت مدیره خبر داد اما این را عنوان کرد که به همکاری­اش با شرکت ادامه می­دهد و قرار نیست به طور کلی کار را به حال خودش رها کند.

5. اما بدانید کی موقع رفتن فرارسیده است

سال 2010 که هارگریوز پس از کنار کشیدن از سمتش ایان گورام را که هنوز 40 سال نداشت به عنوان یکی از جوان­ترین مدیران حاضر در فهرست «شاخص ۱۰۰ بورس اوراق بهادار فایننشیال تایمز» (FTSE 100) منصوب کرد، گفت که هر وقت دیگر اعضای هیئت مدیره از او بخواهند از این سمت هم کنار می‌کشد. او به گاردین گفت: «بعضی اوقات من می­توانم کمی ترسناک باشم. آدم­هایی مثل من که یک کسب­وکار را بنا کرده­اند کم­کم شروع می­کنند به دخالت کردن­های بی­جا.»

منتشر شده در سرویس های:

گزارش جهان | کارخانه دار