آن‌استیل، یکی از مبتکرانه‌ترین فولادسازهای دولتی جهان

آنها که پیشگام نوآوری می‌شوند

کد: 13980305404240005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): رییس گروه آهن و فولاد آنشان و رییس فولادسازی آنگانگ. دقیقا ادغام همین گروه‌های صنعتی هم بود که باعث شد او به همین سمت امروزی برسد.

آنها که پیشگام نوآوری می‌شوند
آنها که پیشگام نوآوری می‌شوند

از صنعت راه‌آهن و ساختمان‌سازی گرفته، تا خودروسازی و ماشین‌آلات و کشتی‌سازی و صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی. تمام فولادهای ویژه‌ای که توسط این گروه تولید می‌شوند، رتبه اول را در کشور چین دارند

چینی‌ها نیمی از فولاد کل جهان را تولید می‌کنند و اصلا جای تعجبی ندارد که در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فولاد جهان، نام گروه‌های چینی به دفعات چشم ما را به خود جلب کند. دقیقا به همین خاطر است که در این مرحله با نام گروهی جدید از کشور چین آشنا می‌شویم که با تولید فولاد سالانه بیش از 35 میلیون تن جایگاه بسیار خوبی در شرکت‌های جهان دارد: آن‌استیل.
آن‌‌استیل از ادغام کمپانی‌های گروه آهن و فولاد آنشان و گروه پانگانگ به وجود آمد. در ماه می 2010، این ترکیب، اولین تولیدکننده فولاد بزرگ مقیاس احیا شده در برنامه چین جدید بود و اولین پایگاه تولید فولاد ساخته شده این کشور به حساب می‌آمد که سهمی عظیم در ساخت اقتصادی چین و توسعه مسیر فولادسازی به خود اختصاص داد. به همین خاطر، عمدتا این ترکیب را با عنوان «گهواره صنعت فولاد چین جدید» و «بزرگ‌ترین فرزند صنعت فولاد جمهوری» می‌شناسند. گروه پانگانگ بزرگ‌ترین سازنده وانادیوم در جهان، بزرگ‌ترین تولید کننده ماده خام تیتانیوم و پایگاه بسیار مهم تولید تیتانیوم دی‌اکسید در چین است. گروه آن‌استیل در سال 2011 در لیست 500 بنگاه بزرگ نشریه فورچون قرار گرفت.
آن‌استیل تحت مالکیت دولت چین بوده و مدیریتش را همان کمیسیون معروف مدیریت و نظارت بر دارایی‌های دولت (ساسَک) بر عهده گرفته‌است. این تشکیلات اقتصادی بزرگ‌ مقیاس، در حال حاضر دارای 7 پایگاه تولیدی با ویژگی‌های منحصر به فرد در شمال شرقی، جنوب غربی، شمال، جنوب شرقی و جنوب چین است و بیشترین مزیت‌های مربوط به منابع در چین را به خود اختصاص داده‌است.
 
مطالعه در یک دقیق
چند سال پیش بود که ادغام شرکت‌های بسیار بزرگ در دنیا به راه افتاد و صنعت فولاد و آهن هم از این دایره مستثنی نماند. گروه صنعتی آن‌استیل هم مولود یکی از همین ادغام‌ها بود. گروهی که امروز با تولید سالانه بیش از 35 میلیون تن فولاد هم حجم زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و هم در زمینه تولید وانادیوم و تیتانیوم، یکی از مهم‌ترین نام‌های جهان است.
 
مراحل تولید فولاد را در نظر بگیرید. از استخراج مواد معدنی لازم گرفته تا فرآوری و ذوب آن‌ها و در نهایت رُل کردنشان، همه و همه در مجموعه آن‌استیل انجام می‌شود. این گروه دارای توانایی خروجی مدیریتی و فنی کاملی برای صنعت معدن‌کاری و فولادسازی است. گروه آن‌استیل توان تولید 39 میلیون تن فولاد خام را داشته و 3000 درجه فولاد و بیش از 60 هزار ویژگی فولاد با ارزش و های‌تک را تولید می‌کند. در کنار این‌ها باز هم فراموش نکنیم که این گروه وانادیوم و تیتانیوم با کیفیت بسیار بالایی تولید می‌کند.
بازه محصولات تولید شده در این گروه بسیار گسترده بوده و از رل‌های گرم و سرد ورقه‌ای گرفته تا ورقه‌های گالوانیزه و ورقه‌هایی با پوشش رنگ و فولاد سیلیکونی و ریل سنگین و لوله و چیزهایی از این قبیل را در خود جا می‌دهد. به عبارت دیگر اگر بخواهیم دقیق‌تر در این باره به نکته‌ای اشاره کنیم باید بگوییم که تمام انواع گوناگون محصولات فولادی در این گروه تولید می‌شود. محصولات متنوع تولید شده توسط این گروه، چه در زمینه فولاد و چه در زمینه وانادیوم و تیتانیوم کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. از صنعت راه‌آهن و ساختمان‌سازی گرفته، تا خودروسازی و ماشین‌آلات و کشتی‌سازی و صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی. تمام فولادهای ویژه‌ای که توسط این گروه تولید می‌شوند، رتبه اول را در کشور چین دارند. همین مسئله است که اهمیت آن‌استیل را دوچندان می‌کند. در کشوری که غول‌های بسیار بزرگی در عرصه صنعت فولاد حضور دارند، یک کمپانی صدر جدول را در بسیاری از زمینه‌ها از آن خود کرده و دقیقا به همین دلیل به هیچ عنوان نمی‌توان آن را ندیده گرفت. گروه آن‌استیل امروزه بدل به بزرگ‌ترین تولید کننده راه‌آهن و ورقه‌های کشتی در چین شده‌است و در زمینه تولید وانادیوم هم رتبه اول در جهان را دارد.
 
تجارتی جهانی
همان‌طور که حدس می‌زنید این محصولات تنها در چین مشتری ندارند. بیش از 60 کشور و منطقه در سراسر جهان خریدار محصولات تولید شده توسط آن‌استیل هستند. جدای از مقر اصلی این کمپانی که در چین قرار دارد، 26 کمپانی و سازمان فرامرزی و بیش از 500 مشتری و شریک داخلی و بین‌المللی به گروه آن‌استیل متصل هستند. حجم واردات و صادرات این گروه سالانه به چیزی در حدود 5 میلیارد دلار می‌رسد. از محصولات این کمپانی در پروژه‌های بزرگ چینی و جهانی استفاده می‌شود. از میان این پروژه‌ها می‌توان به «انتقال گاز غرب-شرق»، «راه آهن جیگای-تبت»، «پروژه سه جرج»، «پل هنگ‌کنگ-ژوهای-ماکائو»، «استادیوم بردز نست» و چیزهایی از این قبیل اشاره کرد. جدای از سطح ملی در پروژه‌های عظیمی نظیر پل رودخانه تانانا آمریکا هم از محصولات این گروه استفاده شده‌است. گروه آن‌استیل برنامه راهبردی بلند مدتی با تشکیلات اقتصادی سطح جهانی مانند تایسن‌کروپ، وسویوس و جی‌ای داشته و جدای از این یک تامین‌کننده جهانی برای بسیاری از سازمان‌های شناخته شده جهانی به حساب می‌آید. نام‌های بسیار بزرگی در بین این گروه‌ها و سازمان‌ها به چشم می‌خورد که از بین آن‌ها می‌توان به فولکس‌واگن، بی‌ام‌و، خودروسازی آمریکایی جی‌ای و کمپانی اس‌تی‌ایکس کره جنوبی اشاره کرد.
 
نگاهی به آینده
گروه آن‌استیل به دلیل روند پیوسته‌ای که در نوآوری فرایندها و محصولات و تکنیک‌های خود از حیث متالورژیکی ایجاد کرده، امروزه به ادعای خود بدل به یک تشکیلات اقتصادی «نوآورانه» در جهان شده و اولین گروه اقتصادی صنعت فولاد است که ظرفیت تکنیکی خروجی کاملی را در چین ارائه می‌دهد.
جدای از مسائل فنی و صنعتی، این گروه ادعا می‌کند که اهمیت بسیار زیادی در زمینه مسئولیت و تعهد اجتماعی داشته و خود را ملزم می‌داند که ارزش‌هایی را برای سهام‌داران، مشتریان، کارکنان و تمام جامعه چین ارائه دهد. به گفته معرفی‌نامه خود گروه آن‌استیل هدف آن‌ها ایجاد مثالی خوب در زمینه کسب و کار قانونی است و صداقت را شعار اصلی خود می‌دانند. حجم گسترده‌ای از پژوهش‌ها و پروژه‌های این گروه مربوط به مصرف کم‌تر انرژی و حفاظت از محیط زیست است و در همین راستا به گفته خود ابتدا به مردم اهمیت می‌دهد و سعی دارد با ساختن هارمونی و مبارزه با فقر در راستای توسعه پایدار این بنگاه، جامعه و محیط زیست قدم بردارد. حجم زیادی از این تعهدات به شکل مستقیم توسط دولت چین دیکته می‌شود و آن‌استیل هم یکی از بهترین مثال‌ها برای پیاده‌سازی اهداف دولت این کشور است.
گروه آن‌استیل سعی دارد بدل به گروهی در صنعت فولاد و آهن شود که بیشترین تاثیر بین‌المللی بر این صنعت را داشته و به همین دلیل خود را ملزم به ساختن زندگی بهتر می‌داند. در همین راستا برنامه‌های گوناگونی در این گروه وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به تمرکز بر «مفاهیم توسعه 5گانه» و «3 ارتقای اصلی» اشاره کرد. همین مسئله باعث شده که توجه زیادی در این گروه به صنایع غیر فولادی هم بشود.
یکی از برنامه‌های بسیار مشهور دولت چین برای حضور و تاثیر بیشتر در سطح جهان برنامه «کمربند و جاده» است که نام بسیاری از فولادسازان مطرح چینی در آن به چشم می‌خورد. از بائواستیل و شاستیل گرفته تا همین آن‌استیل، سهم بسیار زیادی در پیش بردن این برنامه دارند.
هم دولت چین و هم فولادسازان این کشور، از این برنامه با عنوان راهبردی برای «حضور بین‌المللی» یاد می‌کنند. گروه آن‌استیل اخیرا در همکاری با گروه دانیلی موفق به دریافت دو سفارش عظیم برای نیروگاه سوراستال روسیه شد. نکته بسیار مبهوت کننده درباره این سفارش‌ها این است که ارزشی معادل با تقریبا 2 میلیون دلار داشته و وزن فولاد تحویلی از حدود 1300 تن عبور می‌کند. شاید این اعداد در نگاه اول خیلی هم بالا به نظر نیایند، اما تنها کافی است بدانید که این دو سفارش، تنها گوشه‌ای از فهرست بلندبالای مبادلات بین‌المللی گروه آن‌استیل را به خود اختصاص می‌دهند. به هر صورت، امروزه آن استیل نه تنها یکی از مهم‌ترین فولادسازان در عرصه بین‌المللی است، بلکه در چین هم بسیاری از نگاه‌ها را به خود دوخته و به واسطه پیوند نزدیکی که با دولت این کشور دارد، قطعا نقشی بسیار پررنگ در آینده صنعت فولاد جهان بازی می‌کند.
منتشر شده در سرویس:

گزارش جهان