داده‌های قوی از رشد اقتصادی می‌تواند کاهش احتمالی را پنهان کند

آنچه در صعود است

کد: 13980505434730005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا با کاهش مالیات موفق شده به صورت موقتی این وضعیت را در امریکا ایجاد کند. هرچند اکنون وضعیت خوب به نظر می‌رسد اما تداومی نخواهد داشت و تأثیر آن بر رشد اقتصادی، همیشگی نخواهد بود. رشدی که برای اقتصاد امریکا تا پایان سال 2018 انتظار می‌رود، 0.6 تا 0.8درصد است.

آنچه در صعود است
برخی اقتصاددان‌ها نگران اقتصاد امریکا هستند و می‌گویند این وضعیت ادامه پیدا نخواهد کرد. از نگاه آن‌ها اقتصاد به صورت موقتی تکان خورده‌است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا با کاهش مالیات موفق شده به صورت موقتی این وضعیت را در امریکا ایجاد کند. هرچند اکنون وضعیت خوب به نظر می‌رسد اما تداومی نخواهد داشت و تأثیر آن بر رشد اقتصادی، همیشگی نخواهد بود. رشدی که برای اقتصاد امریکا تا پایان سال 2018 انتظار می‌رود، 0.6 تا 0.8درصد است.

چرا باید خواند: اقتصاد امریکا به لحاظ سلامت در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برد اما دو فاکتورِ سرمایه‌گذاری و تجارت چیزهای دیگری را نشان می‌دهد. بررسیِ دقیق این دو عامل مهم در رشد اقتصادی نشان می‌دهد باید به وضعیت اقتصاد امریکا بدبین بود و ویرانی بسیار محتمل است.

بازارهای مالی در هفته‌های اخیر وضعیت پرنوسانی داشته‌اند و در اکثر موارد نیز سقوط کرده‌اند، مثل شاخص S&P500 که در ماه اکتبر کاهش 7.3درصدی را تجربه کرد. با این‌همه خودِ اقتصاد امریکا به نظر سالم و تندرست می‌آید. داده‌هایی که در روز 26 اکتبر منتشر شد رشد اقتصادی 3.5درصدی را نشان می‌داد که با نرخ سالانه در سه‌ماهه سوم سال 2018 به نظر معقول و خوب می‌آید. از آنجا که ماه‌های پیش وضعیت به این خوبی نبود اکثر اقتصاددان‌ها انتظار کاهش رشد اقتصادی داشتند و به همین خاطر این داده‌ها بیشتر آن‌ها را غافلگیر کرد. از بحران بزرگ مالی به بعد امریکا فقط دو بار موفق شده در سال 2014 به طور متناوب رشد اقتصادی را تجربه کند. اکنون که دوباره این اتفاق افتاده، این پرسش مطرح شده که آیا این وضعیت تداوم خواهد داشت؟
برخی اقتصاددان‌ها نگران اقتصاد امریکا هستند و می‌گویند این وضعیت ادامه پیدا نخواهد کرد. از نگاه آن‌ها اقتصاد به صورت موقتی تکان خورده‌است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا با کاهش مالیات موفق شده به صورت موقتی این وضعیت را در امریکا ایجاد کند. هرچند اکنون وضعیت خوب به نظر می‌رسد اما تداومی نخواهد داشت و تأثیر آن بر رشد اقتصادی، همیشگی نخواهد بود. رشدی که برای اقتصاد امریکا تا پایان سال 2018 انتظار می‌رود، 0.6 تا 0.8درصد است. اما تأثیر کاری که ترامپ کرده تا پایان سال 2019 از میان می‌رود و در نهایت این رشد به 0.3درصد خواهد رسید. این‌ها همه برآوردهایی است که از اقتصاد امریکا در این روزها می‌شود. اکثر کسانی که رشد اقتصادی را پیش‌بینی می‌کنند انتظار دارند امریکا خیلی زود به رشد اقتصادی 2درصد بازگردد. در آن زمان تأثیر کاهش مالیات نیز تضعیف شده‌است.
البته برخی افراد خوش‌بین بر این باورند که کاهش مالیات همین‌طور تأثیر مثبت خواهد داشت و تأثیر آن نیز پایدار خواهد بود. در نتیجه باید انتظار رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در امریکا داشته‌باشیم. البته جمعیتی که پیر می‌شود خودش می‌تواند یک نقطه‌ضعف برای اقتصاد ایجاد کند. به‌ویژه در شرایطی که اقتصاد پویاست و به نیروی کار نیاز دارد، جمعیت پیر به ضرر اقتصاد تمام خواهد شد. همین امر باعث می‌شود تمامی خوبی‌ها نیز ناگهان به بدی تبدیل شود.
در نگاه نخست داده‌هایی که از رشد اقتصادی منتشر می‌شود هیچ ارتباطی به این بحث ندارد و نمی‌تواند به ماجرا کمک کند. در نیمه نخست سال 2018 کاهش مالیات بر درآمدهای شخصی تأثیر گذاشت و باعث شد میزان آن از سهم تولید ناخالص داخلی بیشتر شود. این میزان نیست به مدت زمان مشابه در سال 2017 نیز بسیار بیشتر بود. در نهایت همه این عوامل دست به دست هم داد و رشد اقتصادی امریکا را به 3.5درصد رساند. دولت در این ماجرا هزینه بسیاری کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهد از سال 2010 تاکنون سابقه نداشته دولت تا این اندازه برای افزایش تولید ناخالص داخلیِ حقیقی تلاش کند.
 
دلایل قانع‌کننده برای بدبینی
با همه این احوالات، اگر کمی دقیق‌تر به اقتصاد امریکا نگاه کنیم دلایل قانع‌کننده‌ای برای بدبینی پیدا خواهیم کرد. دو عنصر اصلیِ رشد را در نظر بگیرید: سرمایه‌گذاری و تجارت. بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌هایی که مربوط به خودِ امریکا نبوده کاهش بسیار شدیدی داشته و با ضعف بسیاری همراه بوده‌است. در حالی‌که اگر این نوع از سرمایه‌گذاری وجود داشت می‌توانست برای اقتصاد بسیار مفید باشد. تنها 12درصد از 116 کسب‌وکار مورد بررسی اعلام کرده‌اند در واکنش به کاهش مالیات، سرمایه‌گذاری‌های خود را افزایش داده‌اند. این ضعف بسیار شدیدی است که می‌تواند ضربه‌های محکمی به اقتصاد وارد کند. سرمایه‌گذاری به زمان برای برنامه‌ریزی نیاز دارد. کاهش مالیات ترامپ این فرصت را به وجود نمی‌آورد. و اگر کمی دقیق‌تر به این ماجرا نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که علایم بسیار کمی از بهبود نیز وجود دارد؛ یعنی شرایط احتمالاً نه‌تنها بهتر نخواهد شد بلکه بدتر نیز خواهد شد.
مشکلات احتمالی در بخش مسکن نیز وجود دارد. سرمایه‌گذاریِ‌های شخصی در بخش مسکن کاهش بسیار شدیدی داشته‌است. زمین‌ها گران‌تر شده و سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش سخت‌تر. کاهش نیروی کار مهاجر نیز باعث شده ساخت‌وساز کمتر شود؛ به‌علاوه هزینه ساخت‌وساز نیز بالا رفته‌است. همه این‌ها علایم و نشانه‌های منفی در دنیای اقتصاد امریکا به شمار می‌آید. در این بین بحث جنگ تجاری آقای ترامپ با چین نیز به میان آمده‌است. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها که تجارت است، به خاطر لج‌بازی‌های ترامپ تحت تأثیر منفی قرار گرفته‌است. فروش بسیاری از محصولات نظیر سویا روند معکوس گرفته‌است. کسب‌وکارها متوقف شده‌اند و تجارت آن‌طور که باید جان ندارد. تعرفه‌های کالاهای چینی خودش داستانی برای اقتصاد امریکا ساخته‌است. نگرانی‌ها هم از بابت تجارت و هم از بابت سرمایه‌گذاری کاملاً درست و به‌جاست.
اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند، تنها تکیه اقتصاد امریکا بر مصرف‌گرایی خواهد بود که خودش می‌تواند به نقطه‌ای آسیب‌زننده تبدیل شود. وضعیت اشتغال هم هرچند در حال حاضر خوب به نظر می‌رسد اما به صورت کلی نامناسب است. به هر حال اقتصاد امریکا روی هوا پیش می‌رود و امکان اینکه سقوط کند بسیار زیاد است. این امری است که سیاست‌گذاران اقتصادی باید به آن توجه داشته‌باشند.
 
 
 
منبع: اکونومیست 
منتشر شده در سرویس:

گزارش جهان