چرا دونالد ترامپ در آفریقا محبوبیت دارد؟

«مرد اول» امریکا!

کد: 13980506434760005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): داشتن یک شریک سیاه‌پوست همیشه جزو فرهنگ‌های اصیل مردم آفریقا بوده‌است. حالا هیپ‌هاپ و فست‌فودهای امریکایی به فرهنگ برتر تبدیل شده و در این قاره محبوبیت پیدا کرده‌است.

«مرد اول» امریکا!
یکی از نظرسنجی‌ها به نام ایپسوس نشان می‌دهد 38درصد از مردم کنیا حتی نمی‌دانند نام رئیس‌جمهوری امریکا چیست در نتیجه آن‌ها از روی غفلت و نادانی او را محبوب می‌دانند. به هر حال خیلی سخت است دشمن کسی باشید که تا به حال اسم او را هم نشنیده‌اید و نمی‌دانید چه می‌کند.

چرا باید خواند: بسیاری از مردم در آفریقا حتی نام دونالد ترامپ را هم نمی‌دانند یعنی فقط می‌دانند که امریکا یک رئیس‌جمهوری دارد. اما نکته اینجاست که اکثر آن‌ها شیفته این رئیس‌جمهوری هستند. به هر حال سخت هم هست از کسی متنفر باشید که چیزی از او نمی‌دانید، حتی نامش!

دونالد ترامپ تا به حال پایش هم به آفریقا نرسیده، یعنی حتی به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا قدم به خاک این منطقه هم نگذاشته‌است. علاوه بر آن خیلی کم پیش آمده که ترامپ نسبت به مردم سایر قاره‌ها مودبانه و محترمانه صحبت کند. او اغلب افرادی مانند مردم نیجریه در آفریقا را نادیده می‌گیرد و از قضا این کار را تعمداً انجام می‌دهد. او حتی گاهی از الفاظ بی‌ادبانه هم در قبال این افراد استفاده می‌کند. با این‌همه او در آفریقا بیش از هر جای دیگری در دنیا محبوبیت دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که او محبوبیت عجیبی در آفریقا دارد. حدود 59درصد از مردم نیجریه و 56درصد از مردم کنیا معتقدند او سیاست‌های مثبتی داشته و نسبت به این مرد امریکایی خوش‌بین هستند. البته مردم در آفریقای جنوبی اشتیاق کمتری به این مرد نشان می‌دهند. تنها 39درصد در این منطقه به ترامپ اعتماد دارند. اما این رقم باز هم 12درصد بیشتر از متوسط جهانی است و به همین خاطر باید مورد توجه و موشکافی قرار بگیرد.
واضح است که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا نسبت به باراک اوباما محبوبیت کمتری دارد. ناگفته نماند که پدر باراک اوباما اهل کنیا بود. اما اوباما در آلمان هم آن‌قدر طرفدار نداشت و تنها 10درصد بیشتر از نفر بعدی یعنی ترامپ محبوبیت داشت. آیا آفریقایی‌ها واقعا به مردی مانند ترامپ دل بسته‌اند و شیفته او شده‌اند؟
یکی از نظرسنجی‌ها به نام ایپسوس نشان می‌دهد 38درصد از مردم کنیا حتی نمی‌دانند نام رئیس‌جمهوری امریکا چیست در نتیجه آن‌ها از روی غفلت و نادانی او را محبوب می‌دانند. به هر حال خیلی سخت است دشمن کسی باشید که تا به حال اسم او را هم نشنیده‌اید و نمی‌دانید چه می‌کند.
ریچارد وایک یکی از پژوهشگران بر این باور است که احتمالاً آفریقایی‌ها به این خاطر تا این اندازه شیفته ترامپ هستند که عاشق امریکا هستند. در واقع چون امریکا را دوست دارند و دلشان می‌خواهد در چنین کشوری زندگی کنند، رئیس‌جمهوری آن را هم دوست دارند. مردم در نیجریه، کنیا و آفریقای جنوبی دو برابر بیش از متوسط آلمانی‌ها طرفدار امریکا هستند. فرهنگ امریکایی هم برای آن‌ها یک فرهنگ خاص و ویژه است. داشتن یک شریک سیاه‌پوست همیشه جزو فرهنگ‌های اصیل مردم آفریقا بوده‌است. حالا هیپ‌هاپ و فست‌فودهای امریکایی به فرهنگ برتر تبدیل شده و در این قاره محبوبیت پیدا کرده‌است.
 
آفریقا بسیار زیباست!
حالا باید دلایل را به شکلی دقیق‌تر مورد بررسی قرار داد. برخی از آفریقایی‌ها وقتی در این زمینه مورد پرسش قرار می‌گیرند، چنین پاسخ می‌دهند که ترامپ همیشه از رفاه و هوش و قدرت سخن گفته و این برای آن‌ها جذابیت خاصی دارد. برخی دیگر هم سبک زندگی و سبک حرف زدن او را دوست دارند (بگذریم که اصلاً نمی‌دانند او چه می‌گوید). برخی از مردم سومالی حتی دوست دارند نام فرزندشان را دونالد بگذارند تا مانند او به فردی بزرگ تبدیل شود. البته مشکل بزرگشان این است که ترامپ مسلمان نیست و این را بزرگ‌ترین ایراد در او می‌دانند.
این اواخر به نظر می‌رسد ترامپ بیش از هر زمانی به محبوبیت رسیده‌است. برخی می‌گویند او در برابر همسرش ملانیا گفته: «آفریقا بسیار زیباست». این جمله به گوش هریک از آفریقایی‌ها که می‌خورد عاشق و شیفته ترامپ می‌شود. آن‌طور که به نظر می‌رسد اظهارات ناگهانی و خشن ترامپ نیز جزو مواردی است که باعث شده او در میان برخی از آفریقایی‌ها به محبوبیت برسد. شاید او به نوعی خشم فروخورده آفریقایی‌ها را نشان می‌دهد و به همین خاطر در میان مردم این منطقه محبوبیت دارد. به هر حال همه مردم آفریقا صادقانه درباره او نظر می‌دهند و همه نیز بر این باورند که او فردی قدرتمند است؛ قدرتی که آفریقایی‌ها شیفته آن هستند و در ضمن آن را ندارند.
 
 
 
منبع: اکونومیست